Wybawianie plam domowymi sposobami

Z pewnością każdemu, choć raz w życiu zdarzyło się dać plamę. Nie koniecznie mam tu na myśli przenośnię. Tworzenie się plam na ubraniach, meblach tapicerowanych, dywanach oraz wykładzinach, czy też innych tekstyliach jest nie uniknione, ponieważ są one codziennie przez nas używane. Co więcej, gwarantuję, że gdy mamy dzieci i/lub zwierzęta plamy pojawiają się wyjątkowo szybki i bardzo często. Jak sobie z nimi radzić, gdy już się pojawią?

Pewnie nie jedną matkę pojawienie się kolejnych lam na ubraniach przyprawiają o ból głowy. Na szczęście mamy mają swoje sposoby na wybawianie plam. Większość z nich można usunąć w prosty sposób, używając jedynie popularnych produktów spożywczych, skutecznie i raz na zawsze. Najważniejszą chyba kwestią przy usuwaniu plam domowymi sposobami jest dobór odpowiedniego sposobu wybawiania plam do tkaniny ubrania. Tylko w ten sposób unikniemy przykrej niespodzianki i nie zniszczymy materiału.

Co ciekawe powinniśmy również pamiętać, że nie powinno się prasować brudnych ubrań czy nie dopranych ubrań, ponieważ w ten sposób tylko utrwala się powstałe zabrudzenia. Do najczęściej pojawiających się plam należą te powstałe z picia i jedzenia. Na wszelkie plamy powstałe z soków owocowych można zastosować sok z cytryny lub też roztwór wody z tym sokiem. Na takie plamy dobrze zadziała również sól kuchenna. Należy nią posypać plamę i zalać wrzącą wodą. Następnie plamę należy zaprać w ciepłej wodzie. Plamy powstałe z napoi typu coca-cola bez problemu usuniemy, gdy są świeże piorąc jak zawsze w pralce, natomiast zaschnięte plamy usuniemy nacieramy rozpuszczonym w wodzie mineralnej delikatnym proszkiem do prania.

Trudniejsze plamy, np. z wina wymagają trochę więcej wysiłku. Plamy z czerwonego wina również posypujemy solą i wcieramy, co chwilę zmieniając na czystą. Następnie należy szybko zaprać w zimnej wodzie, po czym wykonać normalne pranie. Plamy powstałe z kakao lub kawy skutecznie usuniemy piorąc jak zwykle, gdy są świeże. Stare plamy z kolei zmywamy ciepłą wodą z dodatkiem gliceryny lub amoniaku i następnie spłukujemy wodą. Tłuste uporczywe plamy powstałe z jedzenia możemy usunąć na klika sposobów. Taką plamę możemy potraktować roztworem wody w octem w stosunku jeden do jednego. Moczymy ściereczkę w roztworze i delikatnie pocieramy plamę. Dobrym sposobem na tłuste plamy jest także zastosowanie na nie talku dla niemowląt. Należy nim posypać plamę i pozostawić na cztery do pięciu godzin. W tym czasie talk zaabsorbuje tłuszcz z materiału. Dobrym sposobem jest także zastosowanie mąki ziemniaczanej, której niewielką ilość należ wysypać na materiał . Należy pocierać miękką ściereczką plamę oleju pokrytą mąką do momentu, aż zniknie. Dobrym sposobem jest również użycie zwykłego proszku do pieczenia. Należy zmoczyć poplamioną tłuszczem tkaninę w wodzie. Brudne miejsce należy posypać proszkiem do pieczenia, a następnie należy trzeć miejsce wilgotną gąbką lub ręcznikiem.

Trudne lamy jak np. z trawy najpierw zapierz plamę płynem do naczyń i pozostaw na pół godziny, po czym wypierz ubranie w możliwie jak najwyższej temperaturze, odpowiedniej dla danego materiału, dodając środka piorącego zawierającego odplamiacz. Starą plamę z trawy zalej spirytusem i dokładnie pocieraj. Wypierz w wysokiej temperaturze ze zwykłym proszkiem do prania.