Sposoby na trudne plamy na dywanie

Aby dywan zawsze był ozdobą naszego wnętrza należy o niego dbać. Zaleca się odkurzać dywan minimum raz w tygodniu, przy czym jeżeli posiadamy w domu zwierzęta, to należy odkurzać co dwa dni. To ważne, ponieważ zaniedbany dywan jest doskonałym środowiskiem i pożywką dla rozwoju bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów, które mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

Utrzymanie dywanu w należytym stanie nie wymaga od nas, zatem poświęcania wiele uwagi. Bez względu na to, jak bardzo będziemy dbać o czystość naszego dywanu, może się zdarzyć, że ulegnie on zabrudzeniu. Nieusunięte w porę zabrudzenia tworzą nieestetyczne plamy, które szpecą ogólny wygląd estetyczny. Stare plamy na dywanie ze stuprocentową skutecznością usuniemy korzystając z usług profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem dywanów, która dzięki odpowiednim maszynom doprowadzi dywan do należytego stanu. Jeśli planujesz własnymi siłami wyczyścić dywan, to musisz poznać kilka skutecznych sposobów na samodzielne usuwanie plam.

Chyba do najułudniejszych trudnych plam na dywanie należą plamy po winie czerwonym. W takim przypadku niezawodna jest soda oczyszczona. Aby usunąć plamę po winie należy osuszyć zaplamione miejsce na dywanie przy pomocy sody nakładanej czystą szmatką. Następnie należy spryskać to miejsce roztworem wody z sodą, następnie czysta gąbeczką naciśnij na ten obszar, aby usunąć nadmiar sody. Czynność trzeba powtórzyć kilka razy, aż do momentu, gdy zauważysz, że za każdym naciskiem gąbki, plama zacznie blednąć. Gdy plama zniknie, opłucz miejsce ciepłą wodą i połóż w tym miejscu ręcznik papierowy. Trudne do usunięcia bywają również plamy z kawy oraz mocnej herbaty, które zostawiają ciemne, nieestetyczne ślady. Aby się ich pozbyć czy herbaty, wystarczy użyć roztworu zrobionego octu zmieszanego z wodą, a następnie osuszyć to miejsce.

Można również wylać na plamę niewielką ilość piwa, a następnie przetrzeć wilgotną ściereczką aż zniknie. Ważne, aby nie szorować dywanu, bo może to tylko powiększyć obszar przebarwień. Guma do żucia także kwalifikuje się to tych z typu trudnych do usunięcia.  Nie jest jednak niemożliwe. Aby usunąć gumę z włosia dywanu pod żadnym pozorem nie wolno jej szorować, ani używać ciepłej wody. Najlepiej jest szybko potraktować zabrudzone miejsce dużą ilością lodu, najlepiej w kostkach. To sprawi, że, guma skruszeje i łatwo się odklei. Można spróbować wyplątać ją z włosia palcami lub delikatnie wyskrobać nożykiem.

Kolejną trudną kwestią jest wosk na dywanie. W przypadku zabrudzenia dywanu woskiem, zaleca się jego ponowne ogrzanie i usunięcie. Pod żadnym pozorem jednak nie należy robić tego bezpośrednio na wosk. Aby go usunąć należy umieścić szmatkę lub papier do pieczenia na zaschniętym wosku, po czym przez chwilę rozgrzać go za pomocą żelazka. Następnie należy delikatnie zeskrobać wosk za pomocą nożyka. Jego pozostałości skutecznie usuniesz, przykładając do dywanu ręcznik papierowy i ostrożnie ogrzewając go również za pomocą żelazka. Tłuste plamy natomiast najlepiej potraktować mąką ziemniaczaną. W tym celu plamę należy posypać, pozostawić kilka minut, a następnie wyczyścić szczotką lub wypłukać w ciepłej wodzie.